sobota, 14 marca 2015

Polskie Airboaty

Witamy.

W dzisiejszym poście wracamy do Airboatów, ale nie RC tylko łodzi napędzanej śmigłami, którą  wykorzystywać do różnych celów. Do wczoraj sądziliśmy, że tylko w Warszawie mają Airboaty, a tu okazuje się, że nie tylko. 

Pozwolimy sobie zamieścić materiały, które są zamieszczone ze strony gminy Sianów


 ,,Airboat w OsiekachDzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego RYBY Ochotnicza Straż Pożarna w Osiekach może wyruszać w akcje ratownicze nowoczesną łodzią ratunkową wartą ponad 100 tys. zł.
W grudniu 2014 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Osiekach zakończyła realizację zadania polegającego na zakupie łodzi płaskodennej z napędem śmigłowym wraz z wyposażeniem umożliwiającym ograniczenie skażeń akwenów wodnych. Wartość zakupionego sprzętu wynosi 104 tys. 550 zł., z czego 83 535,45 zł. stanowiły środki pozyskane z PO RYBY.
Łódź typu airboat umożliwia ochronę środowiska, dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa, w tym terenów objętych szczególną formą ochrony Natura 2000, m.in. dzięki zaporom pływającym umożliwiającym absorbcję i gromadzenie rozlanych olejów na akwenach wodnych. Od teraz strażacy ochotnicy mogą sprawnie i przede wszystkim skutecznie prowadzić działania związane z usuwaniem szkód powstałych w wyniku klęsk żywiołowych w wodach śródlądowych i morskich. Łódź zapewnia możliwość prowadzenia akcji ratowniczych w każdych warunkach - porusza się na wodzie, lodzie, piaszczystych brzegach i terenach trawiastych, ponadto w przeciwieństwie do poduszkowców pokonuje zarośla i krzewy. Sprzęt pozwala na prowadzenie akcji ratowniczych w przypadku zagrożenia życia wędkarzy znajdujących się na zamarzniętej tafli jeziora w okresie zimowym.
Nowoczesna łódź ratunkowa pozwoliła na rozszerzenie zakresu działalności Ochotniczej Straży Pożarnej. Zakup umożliwia pełne wykorzystanie możliwości jednostki i stale rozwijanych umiejętności członków OSP, w tym m.in. funkcjonowanie w ramach Grupy Ratownictwa Wodnego.
Operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniająca inwestycję w zrównoważone rybołówstwo. "Od samego początku naszej przygody z Airboatami uważaliśmy i uważamy że tego typu łodzie są w naszym kraju niedoceniane, a zwłaszcza ich możliwości przez wymienione w artykule służby. Tego typu łodzie nie są zabawkami i służą do konkretnych celów i mają być używane w konkretnych warunkach. Niestety poduszkowce sprawiają więcej problemów w użytkowaniu niż Airboaty, są także dużo mniej skomplikowane w budowie.  Z resztą artykuł zamieszczony pod zdjęciem dość wyczerpująco opisuje przeznaczenie tych łodzi tylko ta cena... Uważamy, że jest grubo przesadzona za tego typu konstrukcję. Na Ebay-u można byłoby kupić Airboata o wiele, wiele taniej. 
Drugą konstrukcją jest prototyp opracowany przez Przemysłowy Instytut Motoryzacji. 
Również do tego programu prowadzonego przez PIMOT mamy niewielkie ale jednak zastrzeżenie i pytanie, dlaczego tak szacowna instytucja badawcza wyważa otwarte drzwi? Przecież na świecie tego typu konstrukcje są już dawno sprawdzone i stosowane w praktyce w najróżniejszych warunkach. 


Podsumowując te dwie konstrukcje sądzimy, że kolosalne środki wydane na te konstrukcje można byłoby wykorzystać w inny sposób np. zakupić gotowe konstrukcje Airboatów i przystosowanie ich do warunków w jakich miałyby pracować, a więcej czasu i środków przeznaczyć na naukę pływania. 


Pozdrawiamy
Marek&Wojtek
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz